Znany akwarysta

Takashi Amano (jap. 天野尚 Amano Takashi?, ur. 18 lipca 1954 w Niigata, w Japonii) – japoński fotografik, projektant, autor i akwarysta. Wyspecjalizował się w szczególności w fotografiiakwarystycznej.

Amano uważany jest za wpływową osobowość światowej akwarystyki. Znacząco przyczynił się do ukształtowania pojęcia akwarium naturalnego. To dzięki niemu japońska sztuka ogrodnicza znalazła zastosowanie jako element wzornictwa w aranżacji akwariów i sposobach sadzenia w nich roślin. Typowymi są dla niego asymetryczne aranżacje roślinności wodnej z naturalnymi kamieniami i korzeniami na wzór rzeczywistych krajobrazów zaobserwowanych w naturze. Jego filozofią tworzenia akwariów naturalnych jest kreowanie ekosystemów szczególnie atrakcyjnych pod względem estetycznym. Jego celem nie jest wierne odwzorowanie natury, ale kreowanie imaginacyjnych biotopów przy pomocy środków dostępnych w akwarystyce, tak aby przypominały naturalne krajobrazy przyrodnicze. W swoich zbiornikach skupia on często rośliny i zwierzęta pochodzące z różnych kontynentów, których miejsca występowania w naturze nigdy się nie przecinają.

W jego akwariach towarzyskich dużą rolę odgrywają również skorupiaki. To dzięki niemu krewetki amano (Caridina multidentata wcześniej Caridina japonica) cieszą się dziś w akwarystyce tak wielką popularnością[1]. Stosuje on je obok grubowargów syjamskich (Crossocheilus oblongus) (nazywanych potocznie kosiarkami) do zwalczania glonów. Preferowanymi roślinami stosowanymi przez Takashi Amano są m. in. Glossostigma elatinoides (Glossostigma elatinoides) i wgłębka wodna (Riccia fluitans).

Amano wraz ze swoją firmą Aqua Design Amano (w skrócie ADA) rozprowadza własne produkty akwarystyczne, w tym specjalne akcesoria do sadzenia roślin i formowania podwodnych krajobrazów.

Advertisements
This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s